Kreatory stron internetowych - wady i zalety

  Ostatnia aktualizacja: 05 marca 2024

Obecnie każdy właściciel firmy wie, że jej obecność w Internecie jest niezbędna. Każdy kto napotka się na jakąś firmę fizycznie i się nią zainteresuje, to zapewne będzie szukał o niej informacji w sieci. Co jeżeli ich nie znajdzie? Może skończyć u Twojej konkurencji, a tego chyba nie chcemy.

 

Stworzenie własnej strony internetowej może wiązać się z dość sporym kosztem dla nowo otwartych, małych biznesów. Wiele osób decyduje się więc na zbudowanie strony własnoręcznie na różnych kreatorach stron WWW.

 

Czy jest to dobra opcja? Zapraszamy do artykułu.

 

Co to są kreatory stron internetowych?

 

Kreator strony internetowej to program, który pozwala na stworzenie strony internetowej bez żadnej specjalistycznej wiedzy. Nie trzeba znać żadnych języków programowania, ani prosić kogoś o pomoc (chociaż dla kogoś “zielonego” w sprawach komputerowych może być to problem). W kreatorach, stronę tworzymy za pomocą przeciągania i upuszczania wybranych elementów.

 

 

Czy kreatory stron faktycznie są darmowe?

Samo stworzenie strony internetowej może być darmowe. Możemy się też spotkać z tym, że różne funkcje mogą być premium, czyli dodatkowo płatne. Podstawowa strona, korzystająca z bibliotek gotowych szablonów jest zazwyczaj darmowa. Za inne rzeczy, które są potrzebne do funkcjonowania strony w sieci internetowej trzeba będzie zapłacić. Mowa tutaj o jej utrzymaniu, certyfikatach SSL, domenie, przepustowości itd. Te wszystkie “dodatki” są  niezbędne by strona widniała w sieci. 

 

W przypadku kreatorów stron mamy do czynienia z różnymi planami, czy też subskrypcjami. W zależności od tego, z którego planu skorzystamy ograniczenia strony będą różne. W jednym możemy mieć darmowy hosting, w innym domena będzie w cenie, a w innym trzeba będzie dopłacić za certyfikat SSL, który obecnie jest niemalże obowiązkowy.

 

 

Zalety kreatorów stron

Niewątpliwą zaletą skorzystania z kreatora strony WWW jest oszczędność czasu i pieniędzy. Stronę możemy zrobić sami, bez żadnej specjalistycznej wiedzy. Po za tym, w jednym miejscu możemy zapewnić sobie hosting czy też domenę.

 

Wady kreatorów stron

 

Szybkość stworzenia własnej witryny i jej niski koszt przemawia za użyciem kreatora. Warto jednak pamiętać o wadach, które wraz z rozwojem biznesu mogą coraz bardziej dawać o sobie znać. Poniżej przedstawiamy Wam listę wad kreatorów, o których warto pamiętać:

 

  • ograniczenie pełnego dopasowania do urządzeń mobilnych

W zależności od kreatora, dopasowanie się strony do wszystkich rozmiarów urządzeń mobilnych może być ograniczone. Strony dopasowywują się  zazwyczaj bez usterek do rozmiarów ekranów telefonów. Z problemem możemy się spotkać z innymi nietypowymi rozdzielczościami np. dla tabletów. Podczas budowania strony możemy nie mieć wglądu jak strona będzie wyglądała na właśnie takich wymiarach i pozostanie nam zaufanie systemowi. 

 

  • brak dostępu do kodu źródłowego strony

Bardzo często zdarza się tak, że nie mamy wglądu, ani dostępu do kodu źródłowego. Dla zwykłego laika nie jest to problemem, jednak w przypadku gdy będziemy chcieli na stronę wdrożyć coś bardziej zaawansowanego, czego nie znajdziemy w gotowym szablonie to może być to niemożliwe. 

 

  • brak możliwości przeniesienia strony na inny serwer

Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli przenieść naszą stronę na inny serwer to również możemy spotkać się z kłopotem. Rozwiązaniem będzie zbudowanie strony na nowo.

 

  • brak unikatowych wyglądów

Podczas tworzenia stron musimy korzystać z narzuconych nam szablonów. Wszystkie strony oparte na kreatorach wyglądają dość podobnie. Nasza inwencja twórcza będzie zatrzymana.

 

  • ograniczone możliwości optymalizacji

Z racji tego, że nie możemy edytować naszej strony w bardziej zaawansowany sposób to musimy polegać na optymalizacji, którą wykonuje nasz kreator. Chodzi tutaj o prędkość działania strony, wczytywanie i ładowanie na niej elementów itp. 

 

  • nie jesteś właścicielem strony

Właścicielem strony oraz całego kodu będzie platforma, na której utworzyłeś witrynę. 

 

  • reklamy

Kreatory stron cechują się tym, że bezpłatne wersje muszą liczyć się z wyświetlaniem wielu reklam, co może być uciążliwe dla użytkowników.

 

Kreatory stron a SEO

Pozycjonowanie stron opartych na kreatorach jest możliwe ale ograniczone. Dzieje się tak z powodu tego, że nie jesteśmy w stanie dostać się do plików źródłowych i kodu strony. Ograniczone są więc możliwości jej optymalizacji takie jak polepszenie szybkości działania, które jest obecnie bardzo ważnym czynnikiem w SEO. Niemożliwe jest również zastosowanie różnych znaczników poprawiających pozycjonowanie, kompresji itd.

 

Czy warto używać kreatorów stron WWW?

Jeżeli naszym głównym wyznacznikiem jest cena i czas to tak. Przyszłościowo, jeśli chcemy rozwijać naszą firmę, stronę czy aplikację warto zainwestować w oryginalną i profesjonalną stronę. Nawet gdy początkowo stworzymy stronę na kreatorze może się okazać, że nie będzie to wystarczające rozwiązanie. Sumarycznie i tak będziemy musieli tworzyć stronę od podstaw, dlatego warto się zastanowić czy nie lepiej zbudować sobie solidną podstawę działalności od razu. 

Oferujemy również: