innWeb.pl

Logo innWeb.pl

Wszystkie artykuły
Grafika rastrowa a wektorowa

Grafika rastrowa

 

Grafika rastrowa zwana jest również grafiką bitmapową. Obraz w grafice rastrowej zbudowany jest z małych punktów - pikseli (inaczej prostokątnej siatki punktów). Taki rodzaj grafiki stosowany jest do prezentacji ilustracji, zdjęć, czy obrazów wyświetlanych głównie na monitorze komputera. Grafika rastrowa charakteryzuje się tym, że po przybliżeniu danego obiektu uwidacznia się pikselowa struktura. 

 

Grafika rastrowa może być łatwo skompresowana - jest to jednak zazwyczaj kompresja stratna. Zazwyczaj nie widać tego gołym okiem, ale traci ona na jakości przez zmniejszenie ilości pikseli. Pliki rastrowe mogą mieć dużą wagę - od kilku do nawet kilkuset MB. Co jest niestety też wadą - raz zmniejszony plik nie da się już powiększyć tak, by wyglądał jak przed zmianą. 

 

Jednymi z najpopularniejszych formatów plików rastrowych są: jpg, jpeg, png, bmp, gif. Jeżeli chodzi o popularne programy do grafiki rastrowej to są to: Adobe Photoshop, Gimp, Paint.

 

 

Grafika wektorowa

 

Grafika wektorowa jest rozszerzeniem grafiki rastrowej. Na ten rodzaj grafiki składa się obraz głównie z linii, krzywych, punktów, wieloboków, okręgów itp. Wszystkie te elementy graficzne bazują na równaniach matematycznych. Warto również pamiętać o tym, że grafika wektorowa jest bezstratna, czyli zwiększanie lub zmniejszanie plików nie spowoduje utraty na ich jakości. 

 

Grafiki wektorowej używamy między innymi do projektowania różnych projektów. Najczęściej grafika wektorowa znajduje zastosowanie w projektach logotypów, banerów reklamowych, billboardów, ulotek, katalogów czy plakatów reklamowych.

 

Podstawowymi formatami grafiki wektorowej są: AI, EPS, SVG, CDR, PDF (obsługiwany również przez grafikę rastrową). Najpopularniejsze programy do obróbki grafiki wektorowej to między innymi Adobe Illustrator, czy też Corel Draw.

Co lepsze? Grafika rastrowa czy wektorowa?

 

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, który format jest lepszy. Najzwyczajniej mówiąc, obie grafiki sprawdzają się do różnych rzeczy. Grafika rastrowa będzie lepiej odwzorowywać przejścia tonalne kolorów, a grafika wektorowa jest bezstratna.

Oferujemy również: