innWeb.pl

Logo innWeb.pl

Wszystkie artykuły
Audyt SEO - co podlega ocenie witryny?

Co to jest audyt strony internetowej?

 

Audyt strony jest podstawowym elementem, który zapoczątkowuje współpracę między właścicielem danej strony internetowej a firmą SEO. Jego celem jest przeprowadzenie analizy elementów wpływających na pozycję strony w wyszukiwarce Google. Po przeprowadzeniu audytu otrzymujemy sprawozdanie na temat stanu witryny, a także wiemy jakie elementy na stronie należy poprawić - wypozycjonować. W skrócie celem audytu SEO pozostaje znalezienie problemów przyczyniających się do słabej widoczności witryny oraz próba znalezienia rozwiązań eliminujących dane trudności.
 
 

Przykłady elementów poddawanych ocenie w audycie:

 

  • Analiza widoczności strony

Sprawdzane są tutaj między innymi słowa, dzięki którym użytkownik trafia na daną stronę. Porównuje się również widoczność witryny konkurencji klienta, jak i widoczność jego własnej strony.

 

  • Analiza grafik na stronie

Przegląd czy grafiki są poprawnie umieszczone na witrynie internetowej. Sprawdzany jest ich rozmiar, odpowiednie opisy w znacznikach alt itp.

 

  • Ocena szybkości ładowania się strony

Na szybkość ładowania się strony wpływa wiele elementów. Są to np. zbyt duże grafiki, zbędne pliki, wtyczki, ilość i jakość kodu. Mogą one przyczynić się do spowolnienia witryny, a co za tym idzie spadku w wynikach wyszukiwania.

 

  • Duplikaty treści

Podczas przeprowadzania audytu SEO, ważne jest sprawdzenie czy na stronie nie powielają się treści. Strony nie mogą być kopiami innych stron (mogą one zostać wykluczone z indeksowania).

 

  • Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Poprzez przegląd należy czy strona jest prawidłowo wyświetlana na urządzeniach mobilnych. Braki lub niewygodne rozmieszczenia w treści witryny mogą zniechęcić użytkowników do odwiedzenia ponownie strony.

 

  • Przekierowania strony, błędy 404 i inne

Przy audycie mogą wyniknąć takie błędy jak przekierowanie na pustą lub nieistniejącą stronę, co może utrudnić wyszukiwanie konkretnych elementów na stronie.

 

  • Przegląd strategii linkowania

Linkowanie może być często niewystarczające lub źle wprowadzone. Linki mogą prowadzić do podstron, na których występuje błąd albo nie istnieją. Również na stronie może występować niezbyt duża ilość linków prowadzących do danego produktu, czy kategorii się na danej, co może w pewnym stopniu ograniczać funkcjonalność strony.

 

  • Współczynnik odrzuceń

Dzięki temu można dowiedzieć się ile dany użytkownik spędził na konkretnej stronie, czy tylko kilka sekund, czy jednak dłużej. Podsumowując, im mniejszy współczynnik odrzuceń, tym lepiej.

 

 

Podsumowanie

 

Audyt SEO jest naprawdę ważnym elementem w prowadzeniu strony internetowej. Pozwoli on na wykrycie problemów związanych z Twoją witryną, a przez to wyeliminowanie błędów stanie się o wiele prostsze. Odpowiednio wypozycjonowana strona stanie się widoczna w wyszukiwarce Google na pierwszych miejsach, a Twoje zasięgi wzrosną co przełoży się na dodatkowy zarobek.

Oferujemy również: