Mapa witryny (sitemap.xml) - co to jest?

  Ostatnia aktualizacja: 05 marca 2024

Mapy przydają się nie tylko ludziom, ale również robotom sieciowym. To właśnie one poruszają się po naszej witrynie, skanują ją, a następnie dodają ją (lub nie dodają) do indeksu wyszukiwania. Roboty odgrywają kluczową rolę w procesie pozycjonowania stron. Żeby ułatwić im dotarcie w każdy zakątek naszej witryny, do każdej podstrony, z pomocą przychodzi mapa witryny. Roboty indeksujące potrafią odczytywać z niej informacje, dzięki czemu w szybszy sposób odkryją każdy element strony, a co za tym idzie, pozwoli to na indeksację stron i pojawienie się nich w wynikach wyszukiwania.

 

Co to jest mapa witryny?

Mapa witryny, to plik, który zawiera w sobie informacje o stronach, filmach oraz innych plikach znajdujących się na stronie internetowej. Plik odczytywany jest przez wyszukiwarkę, “czytając” mapę skutecznie odnajduje to, z czego składa się strona. Mapa serwisu nie jest widoczna dla zwykłych użytkowników Internetu.

 

Czy jedna mapa strony wystarczy?

 

Istnieje zasada, która mówi, że mapa witryny nie może być większa niż 50 MB oraz nie może zawierać więcej niż 50 tys. adresów URL. Co, jeśli nasza mapa wykracza poza te normy? W takim przypadku, mamy do czynienia z ogromnym serwisem lub sklepem internetowym. Rozwiązaniem jest stworzenie kilku osobnych sitemap - np. osobną mapę bloga, osobną mapę z konkretną kategorią produktów itp. 

 

Jak wygląda mapa witryny?

 

Mapa witryny to zazwyczaj plik w formacie .xml. Google obsługuje jednak kilka innych formatów, takich jak RSS, mRSS, Atom 1.0 oraz tekstowym.

 

W przypadku sitemapy w formacie XML mamy do czynienia z tagami takimi jak:

 

  • <urlset> (odwołanie do standardu protokołu)
  • <url> (tag dla każdego adresu URL)
  • <loc> (lokalizacja adresu URL)
  • <last mod> (data ostatniej modyfikacji pliku)
  • <changefreq> (określa częstotliwość występowania zmian na stronie = sygnał do ponownego zaindeksowania)
  • <priority> (określa ważność adresu względem innych adresów. Im jest wyższy tym adres jest ważniejszy)

 

Jak utworzyć plik sitemap.xml?

 

Proces tworzenia mapy witryny różni się w zależności od CMS i technologii, w jakiej wykonana jest strona. Często platformy generują mapę automatycznie, a znaleźć możemy ją standardowo pod URL “wpisz adres strony/sitemap.xml”.

 

W przypadku słynnej platformy WordPress należy mieć dodatkową wtyczkę np. Yoast SEO. To za jej pomocą stworzymy odpowiednią mapę. 

Oprócz wtyczek, mapę możemy wygenerować korzystając z różnych darmowych programów dostępnych w sieci np. Screaming Frog (bezpłatna wersja posiada ograniczenie w postaci limitu 500 adresów URL, więc jeżeli Twoja strona posiada więcej adresów to mapa nie będzie kompletna). Podobnie sprawa wygląda z innymi darmowymi programami, które zazwyczaj mają limity w postaci liczby 500 lub 1000 URL.

 

Jak umieścić sitemapę na serwerze?

 

Wygenerowanie mapy witryny to połowa sukcesu. Trzeba ją jeszcze umieścić na serwerze - w głównym katalogu strony. Ciekawostką jest to, że w przeciwieństwie do pliku robots.txt mapa witryny nie musi mieć ściśle określonej nazwy. Możesz ją nazwać dowolnie.

 

Sitemapa dynamiczna a statyczna

 

Istnieją dwa rodzaje sitemapy. Pierwsza z nich to statyczna, a druga dynamiczna. W przypadku tej pierwszej stworzona raz sitemapa nie ulega zmianie. Gdy strona zostanie zaktualizowana, będziemy zmuszeni do ręcznego aktualizowania naszej sitemapy, gdyż poprzednia wersja będzie nieaktualna. Nie mamy tego problemu w przypadku sitemapy dynamicznej. Każda nowa opublikowana, a także aktualizowana strona zostanie wygenerowana w sitemapie automatycznie.

 

Co warto pamiętać?

 

  • Generowanie mapy strony ma na celu wskazanie wyszukiwarce najbardziej wartościowe adresy naszej witryny. Nie należy więc umieszczać w niej stron, które nie są ważne. Są to np. zduplikowane treści, strony z błędami 404, strony zablokowane przed indeksowaniem itp.

 

  • Wskaż wyszukiwarce, gdzie znajduje się Twoja sitemapa. W przypadku Google zrobisz to za pomocą narzędzia Google Search Console. Jeżeli jednak nie masz do niego dostępu, można wykonać to za pomocą pliku robots.txt, w którym wskazujemy ścieżkę do naszej mapy. Jest to zalecane, ponieważ plik robots.txt odczytywany jest przez większość wyszukiwarek internetowych. Narzędzie GSC jest dedykowane dla wyszukiwarki Google.

Oferujemy również: