Co to jest audyt strony internetowej?
Audyt strony jest podstawowym elementem, który zapoczątkowuje współpracę między właścicielem danej strony internetowej a firmą SEO. Jego celem jest przeprowadzenie analizy elementów wpływających na pozycję strony w wyszukiwarce Google. Po przeprowadzeniu audytu otrzymujemy sprawozdanie na temat stanu witryny, a także wiemy jakie elementy na stronie należy poprawić - wypozycjonować.
W skrócie celem audytu SEO pozostaje znalezienie problemów przyczyniających się do słabej widoczności witryny oraz próba znalezienia rozwiązań eliminujących dane trudności.
Czynniki off-page oraz on-page
Całość audytu podzielona jest na czynniki off-page, oraz czynniki on-page.
On-page to wszystko, co znajduje się na stronie, natomiast off-page to wszystko poza nią, co ma wpływ na jej pozycję.
Warto również zaznaczyć, że lista czynników wpływających na pozycję w wynikach wyszukiwania nie jest powszechnie znana i udostępniona. Wszystkie sprawdzane elementy to wynik wielu lat obserwacji oraz doświadczenia specjalistów SEO, którzy odkryli, które czynniki mają wpływ, a które nie. Kolejną istotną kwestią jest to, że czynniki nie są stałe. Algorytm wyszukiwania może się zmieniać, a co za tym idzie mogą zmieniać się elementy wpływające na niego.
Poniżej przedstawiamy Wam przykładową listę elementów, które ulegają analizie w przeprowadzonym audycie strony.
Przykłady elementów poddawanych ocenie w audycie:
- Analiza widoczności strony
Sprawdzane są tutaj między innymi słowa, dzięki którym użytkownik trafia na daną stronę. Porównuje się również widoczność witryny konkurencji klienta, jak i widoczność jego własnej strony.
- Analiza grafik na stronie
Przegląd czy grafiki są poprawnie umieszczone na witrynie internetowej. Sprawdzany jest ich rozmiar, odpowiednie opisy w znacznikach alt itp.
- Ocena szybkości ładowania się strony
Na szybkość ładowania się strony wpływa wiele elementów. Są to np. zbyt duże grafiki, zbędne pliki, wtyczki, ilość i jakość kodu. Mogą one przyczynić się do spowolnienia witryny, a co za tym idzie spadku w wynikach wyszukiwania.
- Duplikaty treści
Podczas przeprowadzania audytu SEO, ważne jest sprawdzenie czy na stronie nie powielają się treści. Strony nie mogą być kopiami innych stron (mogą one zostać wykluczone z indeksowania).
- Dostosowanie do urządzeń mobilnych
Poprzez przegląd należy czy strona jest prawidłowo wyświetlana na urządzeniach mobilnych. Braki lub niewygodne rozmieszczenia w treści witryny mogą zniechęcić użytkowników do odwiedzenia ponownie strony.
- Przekierowania strony, błędy 404 i inne
Przy audycie mogą wyniknąć takie błędy jak przekierowanie na pustą lub nieistniejącą stronę, co może utrudnić wyszukiwanie konkretnych elementów na stronie.
- Przegląd strategii linkowania
Linkowanie może być często niewystarczające lub źle wprowadzone. Linki mogą prowadzić do podstron, na których występuje błąd albo nie istnieją. Również na stronie może występować niezbyt duża ilość linków prowadzących do danego produktu, czy kategorii się na danej, co może w pewnym stopniu ograniczać funkcjonalność strony.
- Współczynnik odrzuceń
Dzięki temu można dowiedzieć się ile dany użytkownik spędził na konkretnej stronie, czy tylko kilka sekund, czy jednak dłużej. Podsumowując, im mniejszy współczynnik odrzuceń, tym lepiej.
Dokładniejsza lista elementów poddawanych analizie:
Elementy on-page:
- analiza słów kluczowych (dobór / modyfikacja)
- znaczniki meta (meta-title, meta-description), a także występujące w nich słowa kluczowe, ich częstotliwość czy też pozycja
- nagłówki h1, h2, h3
- analiza tekstów na stronie, ich objętość, nasycenie frazami kluczowymi, merytoryka, a także poprawność
- szybkość strony, wydajność, metryki LCP, CLS, TBT
- analiza linków (błędy 404, tymczasowe, linki kanoniczne, linki zduplikowane itp.)
- duplikacja treści (powtarzające się opisy, brak unikalności, teksty skopiowane ze stron producentów)
- optymalizacja zdjęć i grafik
- dostosowanie do urządzeń mobilnych (responsywność strony)
- analiza UX (funkcjonalność strony)
- liczba linków wychodzących
- liczby linków do podstron
- niedziałające linki
- analiza materiałów graficznych, w tym wideo
- brakujące znaczniki alt, title
- niedziałające linki
- błędy w kodzie HTML
- architektura strony (struktura DOM)
- plik robots.txt
- mapa witryny (sitemap.xml)
- sprawdzenie poprawności mapy witryny
- menu okruszkowe (breadcrumbs)
- i inne
Elementy off-page:
- analiza linków przychodzących (liczba domen, liczba stron, jakość linków, linkowane teksty)
- liczba linków follow oraz no-follow
- analiza konkurencji
- historia domeny
- nazwa domeny (długość, słowo kluczowe)
- Trust Flow strony / Domain Trust
- lokalizacja serwera
- posiadanie zabezpieczenia strony (certyfikat SSL)
- analiza wizytówki Google
- i inne
Podsumowanie
Audyt SEO jest naprawdę ważnym elementem w prowadzeniu strony internetowej. Pozwoli on na wykrycie problemów związanych z Twoją witryną, a przez to wyeliminowanie błędów stanie się o wiele prostsze. Odpowiednio wypozycjonowana strona stanie się widoczna w wyszukiwarce Google na pierwszych miejsach, a Twoje zasięgi wzrosną co przełoży się na dodatkowy zarobek.